Tržní cena nemovitosti
Pokud se chystáte ke koupi nebo prodeji nemovitosti, měla by vás především zajímat tržní cena nemovitosti. Tržní cena nemovitosti je totiž prodejní hodnotou nemovitosti a určuje výhodnost investice nebo výši výdělku prodávajícího.
Co všechno ovlivňuje tržní cenu nemovitosti?
Tržní cenu nemovitosti ovlivňuje nespočet aspektů, toto jsou některé z nich:
- rozloha nemovitosti v m2 a její poloha (u pozemků se přihlíží i na přístupnost inženýrských sítí nebo na územní plánování),
- lokalita nebo městská část – byt v centru Prahy bude mít vyšší hodnotu než byt na okraji Prahy,
- dopravní dostupnost – nemovitosti s lepší dopravní dostupností a v blízkosti města mají obvykle vyšší hodnotu,
- prostředí, ve kterém se nemovitost nachází – atraktivní klidná lokalita plná zeleně, nebo naopak zanedbané okolí,
- stav nemovitosti (podlahy, okna, vybavení) – zda se jedná o nemovitost po rekonstrukci/novostavbu, nebo je nutné do ní investovat více peněz,
- další benefity jako je například balkon, sklep, zahrada, garáž, atd.,
- výslednou cenu nemovitosti ovlivňuje také dostupnost služeb v jejím okolí – obchod s potravinami, lékař, škola, školka, atd.
Proč potřebuji znát tržní cenu nemovitosti?
V životě každého z nás může nastat hned několik situací, kdy je potřeba odhad tržní ceny nemovitosti. Jedná se obvykle o prodej nemovitosti (bytu, domu, pozemku, chaty, atd.), nebo o případ dědického či rozvodového řízení. V každém z těchto případů je vhodné obrátit se ohledně odhadu ceny nemovitosti na zkušeného odhadce nemovitostí, který průběžně sleduje realitní trh a specializuje se danou lokalitu. To hlavně z důvodu, že pokud se pustíte do odhadu nemovitosti sami, je dost možné, že byste při jejím prodeji mohli hodně prodělat.
Pokud nenecháte určit tržní cenu nemovitosti odhadcem nemovitostí je velmi pravděpodobné, že prodejní cenu nemovitosti nastavíte příliš nízko nebo vysoko. V obou případech vám však jako prodávajícímu hrozí ztráta peněz. Pokud bude cena nemovitosti příliš vysoká, nemusí o ni být zájem ze strany kupujících. Za nějaký čas začnete kvůli komplikacím s prodejem cenu snižovat. I to však může mít zásadní dopad na zájem kupců, kterým tato nemovitost bude spíše podezřelá, vzhledem k tomu, že je již dlouho v nabídce a nevšimli si snižování ceny. Z vaší nemovitosti se pak stává těžce prodejný „ležák“.
Jak zjistím tržní cenu nemovitosti?
Pokud jste majitel nemovitosti nebo notář je možné, že potřebujete znát tržní cenu nemovitosti. Potřebujete-li odhad nemovitosti pro dědické řízení, rozvodové řízení nebo kvůli jejímu prodeji, není nic snazšího, než se se obrátit na některého z našich makléřů. Makléři RE/MAX Alfa působí ve Středočeském kraji (hlavně v Praze a okolí), ale také v Brně a na Vysočině (v okolí Jihlavy a Třebíče). Realitního makléře pro odhad můžete najít na mapě realitních makléřů.
Tržní cena nemovitosti vs. bankovní cena nemovitosti
Tržní cenou se rozumí cena, kterou je trh v daném čase ochotný akceptovat. To znamená, že prodávající prodává nemovitost na trhu za určitou cenu a najde v kupujícího, který za tuto cenu nemovitost koupí. Problém ale je, že banka se na cenu nemovitosti dívá trochu jinak. Pokud žádáte v bance o hypotéku, může mít nemovitost pro banku úplně jinou hodnotu. Banka chce mít totiž jistotu, že kdyby klient přestal hypotéku splácet, bude moci co nejrychleji prodat zastavenou nemovitost. Banka si tedy určí cenu bankovní, za kterou je nemovitost co nejrychleji možné prodat. Obvykle se stává, že se tržní cena nemovitosti a bankovní cena nemovitosti liší. Rozdíl bývá většinou v tom, že je bankovní cena nižší než cena tržní. Z tohoto důvodu není možné použít odhad tržní ceny nemovitosti jako podklad k hypotéce nebo při refinancování.